Share:
 

Season Fixture

Season 
Grade 
THE BELVIDERE CUP - ESTABLISHED 1893/94
Date/time Home Team   Away Team Venue MS Full
Results
Round 1 One-Day Match (also 1st Grade Limited-Overs Cup Round 1)
28 Sep 19 9:30AM Bankstown   v   UTS North Sydney Bankstown Oval  
28 Sep 19 9:30AM Blacktown Mounties   v   Parramatta Joe McAleer Reserve  
28 Sep 19 9:30AM Campbelltown-Camden   v   Mosman Raby Oval 1  
28 Sep 19 9:30AM Eastern Suburbs   v   Fairfield-Liverpool Waverley Oval  
28 Sep 19 9:30AM Northern District   v   Penrith Mark Taylor Oval  
28 Sep 19 9:30AM Randwick Petersham   v   Western Suburbs Coogee Oval  
28 Sep 19 9:30AM St George   v   Manly-Warringah Hurstville Oval  
28 Sep 19 9:30AM Sutherland   v   Gordon Glenn McGrath Oval  
28 Sep 19 9:30AM Sydney University   v   Sydney University Oval, Sydney University  
28 Sep 19 9:30AM UNSW   v   Hawkesbury David Phillips South  
Round 2 2-Day Match
5 Oct 19 9:30AM, 12 Oct 19 10:30AM Bankstown   v   St George Bankstown Oval  
5 Oct 19 9:30AM, 12 Oct 19 10:30AM Fairfield-Liverpool   v   Northern District Rosedale Oval  
5 Oct 19 9:30AM, 12 Oct 19 10:30AM Manly-Warringah   v   Mosman Manly Oval  
5 Oct 19 9:30AM, 12 Oct 19 10:30AM Parramatta   v   Sydney Old Kings Oval  
5 Oct 19 9:30AM, 12 Oct 19 10:30AM Penrith   v   Gordon Howell Oval  
5 Oct 19 9:30AM, 12 Oct 19 10:30AM Sutherland   v   Eastern Suburbs Glenn McGrath Oval  
5 Oct 19 9:30AM, 12 Oct 19 10:30AM Sydney University   v   Randwick Petersham University Oval, Sydney University  
5 Oct 19 9:30AM, 12 Oct 19 10:30AM UNSW   v   Campbelltown-Camden David Phillips South  
5 Oct 19 9:30AM, 12 Oct 19 10:30AM UTS North Sydney   v   Hawkesbury North Sydney Oval  
5 Oct 19 9:30AM, 12 Oct 19 10:30AM Western Suburbs   v   Blacktown Mounties Pratten Park  
Round 3 2-Day Match
19 Oct 19 10:30AM, 26 Oct 19 10:30AM Blacktown Mounties   v   Fairfield-Liverpool Joe McAleer Reserve  
19 Oct 19 10:30AM, 26 Oct 19 10:30AM Campbelltown-Camden   v   Sutherland Raby Oval 1  
19 Oct 19 10:30AM, 26 Oct 19 10:30AM Hawkesbury   v   Penrith Owen Earle Oval  
19 Oct 19 10:30AM, 26 Oct 19 10:30AM Manly-Warringah   v   Sydney University Manly Oval  
19 Oct 19 10:30AM, 26 Oct 19 10:30AM Mosman   v   UTS North Sydney Allan Border Oval  
19 Oct 19 10:30AM, 26 Oct 19 10:30AM Northern District   v   Bankstown Mark Taylor Oval  
19 Oct 19 10:30AM, 26 Oct 19 10:30AM Parramatta   v   St George Old Kings Oval  
19 Oct 19 10:30AM, 26 Oct 19 10:30AM Randwick Petersham   v   Gordon Coogee Oval  
19 Oct 19 10:30AM, 26 Oct 19 10:30AM Sydney   v   Eastern Suburbs Drummoyne Oval  
19 Oct 19 10:30AM, 26 Oct 19 10:30AM Western Suburbs   v   UNSW Pratten Park  
Round 4 2-Day Match
2 Nov 19 10:30AM, 9 Nov 19 10:30AM Bankstown   v   Mosman Bankstown Oval  
2 Nov 19 10:30AM, 9 Nov 19 10:30AM Eastern Suburbs   v   Manly-Warringah Waverley Oval  
2 Nov 19 10:30AM, 9 Nov 19 10:30AM Gordon   v   Campbelltown-Camden Chatswood Oval  
2 Nov 19 10:30AM, 9 Nov 19 10:30AM Hawkesbury   v   Parramatta Owen Earle Oval  
2 Nov 19 10:30AM, 9 Nov 19 10:30AM Northern District   v   Blacktown Mounties Mark Taylor Oval  
2 Nov 19 10:30AM, 9 Nov 19 10:30AM Penrith   v   Randwick Petersham Howell Oval  
2 Nov 19 10:30AM, 9 Nov 19 10:30AM St George   v   Fairfield-Liverpool Hurstville Oval  
2 Nov 19 10:30AM, 9 Nov 19 10:30AM Sutherland   v   UNSW Glenn McGrath Oval  
2 Nov 19 10:30AM, 9 Nov 19 10:30AM Sydney   v   Western Suburbs Drummoyne Oval  
2 Nov 19 10:30AM, 9 Nov 19 10:30AM Sydney University   v   UTS North Sydney University Oval, Sydney University  
Round 5 One-Day Match (also 1st Grade Limited-Overs Cup Round 2)
16 Nov 19 10:00AM Campbelltown-Camden   v   Bankstown Raby Oval 1  
16 Nov 19 10:00AM Fairfield-Liverpool   v   Randwick Petersham Rosedale Oval  
16 Nov 19 10:00AM Gordon   v   Blacktown Mounties Chatswood Oval  
16 Nov 19 10:00AM Manly-Warringah   v   Northern District Manly Oval  
16 Nov 19 10:00AM Mosman   v   Hawkesbury Allan Border Oval  
16 Nov 19 10:00AM Parramatta   v   Sutherland Old Kings Oval  
16 Nov 19 10:00AM Penrith   v   Eastern Suburbs Howell Oval  
16 Nov 19 10:00AM UNSW   v   St George David Phillips South  
16 Nov 19 10:00AM UTS North Sydney   v   Sydney North Sydney Oval  
16 Nov 19 10:00AM Western Suburbs   v   Sydney University Pratten Park  
Round 6 One-Day Match (also 1st Grade Limited-Overs Cup Round 3)
23 Nov 19 10:00AM Bankstown   v   Manly-Warringah Bankstown Oval  
23 Nov 19 10:00AM Blacktown Mounties   v   Mosman Joe McAleer Reserve  
23 Nov 19 10:00AM Eastern Suburbs   v   UNSW Waverley Oval  
23 Nov 19 10:00AM Hawkesbury   v   Gordon Owen Earle Oval  
23 Nov 19 10:00AM Northern District   v   Campbelltown-Camden Mark Taylor Oval  
23 Nov 19 10:00AM Randwick Petersham   v   Sydney Coogee Oval  
23 Nov 19 10:00AM St George   v   Penrith Hurstville Oval  
23 Nov 19 10:00AM Sutherland   v   Fairfield-Liverpool Glenn McGrath Oval  
23 Nov 19 10:00AM Sydney University   v   Parramatta University Oval, Sydney University  
23 Nov 19 10:00AM UTS North Sydney   v   Western Suburbs North Sydney Oval  
Round 7 2-Day Match
30 Nov 19 10:30AM, 7 Dec 19 10:30AM Blacktown Mounties   v   Randwick Petersham Joe McAleer Reserve  
30 Nov 19 10:30AM, 7 Dec 19 10:30AM Eastern Suburbs   v   St George Waverley Oval  
30 Nov 19 10:30AM, 7 Dec 19 10:30AM Fairfield-Liverpool   v   Penrith Rosedale Oval  
30 Nov 19 10:30AM, 7 Dec 19 10:30AM Gordon   v   Bankstown Chatswood Oval  
30 Nov 19 10:30AM, 7 Dec 19 10:30AM Manly-Warringah   v   Campbelltown-Camden Manly Oval  
30 Nov 19 10:30AM, 7 Dec 19 10:30AM Mosman   v   Northern District Allan Border Oval  
30 Nov 19 10:30AM, 7 Dec 19 10:30AM Parramatta   v   UTS North Sydney Old Kings Oval  
30 Nov 19 10:30AM, 7 Dec 19 10:30AM Sydney   v   Sutherland Drummoyne Oval  
30 Nov 19 10:30AM, 7 Dec 19 10:30AM UNSW   v   Sydney University David Phillips South  
30 Nov 19 10:30AM, 7 Dec 19 10:30AM Western Suburbs   v   Hawkesbury Pratten Park  
Round 8 2-Day Match
14 Dec 19 10:30AM, 21 Dec 19 10:30AM Campbelltown-Camden   v   Sydney Raby Oval 1  
14 Dec 19 10:30AM, 21 Dec 19 10:30AM Fairfield-Liverpool   v   UTS North Sydney Rosedale Oval  
14 Dec 19 10:30AM, 21 Dec 19 10:30AM Hawkesbury   v   Manly-Warringah Owen Earle Oval  
14 Dec 19 10:30AM, 21 Dec 19 10:30AM Northern District   v   Sydney University Mark Taylor Oval  
14 Dec 19 10:30AM, 21 Dec 19 10:30AM Parramatta   v   Mosman Old Kings Oval  
14 Dec 19 10:30AM, 21 Dec 19 10:30AM Penrith   v   Blacktown Mounties Howell Oval  
14 Dec 19 10:30AM, 21 Dec 19 10:30PM Randwick Petersham   v   Eastern Suburbs Coogee Oval  
14 Dec 19 10:30AM, 21 Dec 19 10:30AM St George   v   Gordon Hurstville Oval  
14 Dec 19 10:30AM, 21 Dec 19 10:30AM Sutherland   v   Western Suburbs Glenn McGrath Oval  
14 Dec 19 10:30AM, 21 Dec 19 10:30AM UNSW   v   Bankstown David Phillips South  
Round 9 One-Day Match (also 1st Grade Limited-Overs Cup Round 4)
11 Jan 20 10:00AM Bankstown   v   Western Suburbs Bankstown Oval  
11 Jan 20 10:00AM Blacktown Mounties   v   Manly-Warringah Joe McAleer Reserve  
11 Jan 20 10:00AM Campbelltown-Camden   v   Parramatta Raby Oval 1  
11 Jan 20 10:00AM Gordon   v   UNSW Chatswood Oval  
11 Jan 20 10:00AM Hawkesbury   v   Eastern Suburbs Owen Earle Oval  
11 Jan 20 10:00AM Mosman   v   St George Allan Border Oval  
11 Jan 20 10:00AM Randwick Petersham   v   Northern District Coogee Oval  
11 Jan 20 10:00AM Sydney   v   Fairfield-Liverpool Drummoyne Oval  
11 Jan 20 10:00AM Sydney University   v   Sutherland University Oval, Sydney University  
11 Jan 20 10:00AM UTS North Sydney   v   Penrith North Sydney Oval  
Round 10 One-Day Match (also 1st Grade Limited-Overs Cup Round 5)
18 Jan 20 10:00AM Eastern Suburbs   v   Bankstown Waverley Oval  
18 Jan 20 10:00AM Fairfield-Liverpool   v   Hawkesbury Rosedale Oval  
18 Jan 20 10:00AM Manly-Warringah   v   UTS North Sydney Manly Oval  
18 Jan 20 10:00AM Mosman   v   Randwick Petersham Allan Border Oval  
18 Jan 20 10:00AM Parramatta   v   Northern District Old Kings Oval  
18 Jan 20 10:00AM Penrith   v   Sydney University Howell Oval  
18 Jan 20 10:00AM St George   v   Campbelltown-Camden Hurstville Oval  
18 Jan 20 10:00AM Sutherland   v   Blacktown Mounties Glenn McGrath Oval  
18 Jan 20 10:00AM Sydney   v   UNSW Drummoyne Oval  
18 Jan 20 10:00AM Western Suburbs   v   Gordon Pratten Park  
Round 11 Australia Day Round - 2-day Match (Saturday/Sunday).
25 Jan 20 10:30AM, 26 Jan 20 10:30AM Bankstown   v   Hawkesbury Bankstown Oval  
25 Jan 20 10:30AM, 26 Jan 20 10:30AM Eastern Suburbs   v   Mosman Waverley Oval  
25 Jan 20 10:30AM, 26 Jan 20 10:30AM Gordon   v   Parramatta Chatswood Oval  
25 Jan 20 10:30AM, 26 Jan 20 10:30AM Manly-Warringah   v   Western Suburbs Manly Oval  
25 Jan 20 10:30AM, 26 Jan 20 10:30AM Northern District   v   Sutherland Mark Taylor Oval  
25 Jan 20 10:30AM, 26 Jan 20 10:30AM Penrith   v   Sydney Howell Oval  
25 Jan 20 10:30AM, 26 Jan 20 10:30AM Randwick Petersham   v   Campbelltown-Camden Coogee Oval  
25 Jan 20 10:30AM, 26 Jan 20 10:30AM Sydney University   v   Blacktown Mounties University Oval, Sydney University  
25 Jan 20 10:30AM, 26 Jan 20 10:30AM UNSW   v   Fairfield-Liverpool David Phillips South  
25 Jan 20 10:30AM, 26 Jan 20 10:30AM UTS North Sydney   v   St George North Sydney Oval  
Round 12 2-Day Match
1 Feb 20 10:30AM, 8 Feb 20 10:30AM Bankstown   v   Penrith Bankstown Oval  
1 Feb 20 10:30AM, 8 Feb 20 10:30AM Blacktown Mounties   v   Sydney Joe McAleer Reserve  
1 Feb 20 10:30AM, 8 Feb 20 10:30AM Campbelltown-Camden   v   Sydney University Raby Oval 1  
1 Feb 20 10:30AM, 8 Feb 20 10:30AM Fairfield-Liverpool   v   Manly-Warringah Rosedale Oval  
1 Feb 20 10:30AM, 8 Feb 20 10:30AM Hawkesbury   v   Sutherland Owen Earle Oval  
1 Feb 20 10:30AM, 8 Feb 20 10:30AM Mosman   v   Gordon Allan Border Oval  
1 Feb 20 10:30AM, 8 Feb 20 10:30AM Northern District   v   Eastern Suburbs Mark Taylor Oval  
1 Feb 20 10:30AM, 8 Feb 20 10:30AM Parramatta   v   Randwick Petersham Old Kings Oval  
1 Feb 20 10:30AM, 7 Feb 20 10:30AM UNSW   v   UTS North Sydney David Phillips South  
1 Feb 20 10:30AM, 8 Feb 20 10:30AM Western Suburbs   v   St George Pratten Park  
Round 13 2-Day Match
15 Feb 20 10:30AM, 22 Feb 20 10:30AM Blacktown Mounties   v   UNSW Joe McAleer Reserve  
15 Feb 20 10:30AM, 22 Feb 20 10:30AM Eastern Suburbs   v   Parramatta Waverley Oval  
15 Feb 20 10:30AM, 22 Feb 20 10:30AM Fairfield-Liverpool   v   Sydney University Rosedale Oval  
15 Feb 20 10:30AM, 22 Feb 20 10:30AM Gordon   v   Northern District Chatswood Oval  
15 Feb 20 10:30AM, 22 Feb 20 10:30AM Penrith   v   Campbelltown-Camden Howell Oval  
15 Feb 20 10:30AM, 15 Feb 20 10:30AM Randwick Petersham   v   Bankstown Coogee Oval  
15 Feb 20 10:30AM, 22 Feb 20 10:30AM St George   v   Hawkesbury Hurstville Oval  
15 Feb 20 10:30AM, 22 Feb 20 10:30AM Sutherland   v   UTS North Sydney Glenn McGrath Oval  
15 Feb 20 10:30AM, 22 Feb 20 10:30AM Sydney   v   Manly-Warringah Drummoyne Oval  
15 Feb 20 10:30AM, 22 Feb 20 10:30AM Western Suburbs   v   Mosman Pratten Park  
Round 14 2-Day Match
29 Feb 20 10:30AM, 7 Mar 20 10:30AM Bankstown   v   Fairfield-Liverpool Bankstown Oval  
29 Feb 20 10:30AM, 7 Mar 20 10:30AM Campbelltown-Camden   v   Blacktown Mounties Raby Oval 1  
29 Feb 20 10:30AM, 7 Mar 20 10:30AM Hawkesbury   v   Randwick Petersham Owen Earle Oval  
29 Feb 20 10:30AM, 7 Mar 20 10:30AM Manly-Warringah   v   UNSW Manly Oval  
29 Feb 20 10:30AM, 7 Mar 20 10:30AM Mosman   v   Sutherland Allan Border Oval  
29 Feb 20 10:30AM, 7 Mar 20 10:30AM Northern District   v   Western Suburbs Mark Taylor Oval  
29 Feb 20 10:30AM, 7 Mar 20 10:30AM Parramatta   v   Penrith Old Kings Oval  
29 Feb 20 10:30AM, 7 Mar 20 10:30AM Sydney   v   Gordon Drummoyne Oval  
29 Feb 20 10:30AM, 7 Mar 20 10:30AM Sydney University   v   St George University Oval, Sydney University  
29 Feb 20 10:30AM, 29 Feb 20 10:30AM UTS North Sydney   v   Eastern Suburbs North Sydney Oval  
Round 15 One-Day Match (Maximum 50 Overs per side).
14 Mar 20 10:00AM Campbelltown-Camden   v   Hawkesbury Raby Oval 1  
14 Mar 20 10:00AM Eastern Suburbs   v   Sydney University Waverley Oval  
14 Mar 20 10:00AM Gordon   v   Fairfield-Liverpool Chatswood Oval  
14 Mar 20 10:00AM Manly-Warringah   v   Parramatta Manly Oval  
14 Mar 20 10:00AM Mosman   v   Sydney Allan Border Oval  
14 Mar 20 10:00AM Penrith   v   Western Suburbs Howell Oval  
14 Mar 20 10:00AM St George   v   Randwick Petersham Hurstville Oval  
14 Mar 20 10:00AM Sutherland   v   Bankstown Glenn McGrath Oval  
14 Mar 20 10:00AM UNSW   v   Northern District David Phillips South  
14 Mar 20 10:00AM UTS North Sydney   v   Blacktown Mounties North Sydney Oval  
QUALIFYING FINALS 2-Day Match (Saturday/Sunday)
21 Mar 20 10:00AM, 22 Mar 20 10:00AM TBD v TBD  
21 Mar 20 10:00AM, 22 Mar 20 10:00AM TBD v TBD  
21 Mar 20 10:00AM, 22 Mar 20 10:00AM TBD v TBD  
SEMI FINALS 2-Day Match (Saturday/Sunday)
28 Mar 20 10:00AM, 29 Mar 20 10:00AM TBD v TBD  
28 Mar 20 10:00AM, 29 Mar 20 10:00AM TBD v TBD  
FINAL 3-Day Match (Friday/Saturday/Sunday)
3 Apr 20 10:30AM, 4 Apr 20 10:30AM, 5 Apr 20 9:30AM TBD v TBD  

Draw Notes:
The Belvidere Cup was donated to the NSW Cricket Association by former Australian representative, Dr Percy Charlton. The silver cup was known as the New South Wales Cricket Association Championship Cup and was won by the Belvidere Cricket Club in 1882. In 1931, surviving members of the Club, through Dr Charlton, expressed the wish that the cup should be accepted by the Association for perpetual competition connected with Grade Competitions, and at its meeting in March of that year, the Association resolved that the cup would be competed for by the First Grade teams with the condition that it should not pass from the Association`s keeping. The initial First Grade Premiership was contested in 1893/94, and was won by East Sydney.
Penrith CC are the reigning Premiers.
Fixture Last updated: 6 Sep 19 1:52PM (local time)

Match status (MS)
Match status Progress result entered
Match status Final result entered, unconfirmed
Match status Result in dispute
Match status Final result entered and confirmed
Match status Official result
Matches in red have been copied from another grade as part of a re-grading process. In this case the match will link to the original grade.